Greek English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Ο δικτυακός τόπος του σχολείου μας είναι στο στάδιο της ανάπτυξης. Για το λόγο αυτό είναι πιθανόν να υπάρχουν τακτικές αλλαγές μέχρι να πάρει την τελική του μορφή.

Επισκέψεις Α' και Β' τάξης

Γράφτηκε από τον/την Διευθύντρια on . Posted in Γενικά

Τα πρωτάκια και τα δευτεράκια του σχολείου μας, εκτός από το Θέατρο «Ακροπόλ», όπου θα πάει όλο το σχολείο στις 21 Δεκεμβρίου, έχουν προγραμματίσει να πάνε στις 7 Δεκεμβρίου στο Μουσείο Ζωολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών.  Επίσης στις 6 Φεβρουαρίου 2017 θα πάνε στο Μουσείο Ηρακλειδών και στις 20 Μαρτίου στο Πλανητάριο.

ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΩΡΑΡΙΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ

Λήξη ολοήμερου προγράμματος

Ενεργός πολίτης... Αγαπώ και φροντίζω την αυλή του Σχολείου μου

Γράφτηκε από τον/την Διευθύντρια on . Posted in Γενικά

Στα πλαίσια των προγραμμάτων «Ο Πλάτων ταξιδεύει στην πόλη μας… Μια αφήγηση για τον ενεργό πολίτη» και «Αγαπώ και φροντίζω την αυλή του σχολείου μου» τα παιδιά του σχολείου μας, με τη βοήθεια των γονέων και των δασκάλων τους, καθάρισαν και διακόσμησαν τους εξωτερικούς χώρους του σχολείου με φυτά, ζωγραφιές και παιχνίδια.

Μέσα από τέτοιες δράσεις τα παιδιά μαθαίνουν να ενδιαφέρονται, να συμμετέχουν, να συνεργάζονται, να αναλαμβάνουν δράση για το κοινό καλό, δηλαδή να είναι ενεργοί πολίτες.

"Όταν παίζουμε, σκεπτόμαστε. Όταν σκεπτόμαστε, καταλαβαίνουμε. Κι όταν καταλαβαίνουμε αρκετά, τότε ξέρουμε και δεν έχουμε ανάγκη να μας εξηγήσετε ούτε να μας ζητήσετε να αποστηθίσουμε σαν παπαγάλοι…"
                                                                                        Σκέψεις παιδιού…

"Μην κάνεις λοιπόν χρήση βίας στη διδασκαλία των παιδιών, αλλά να τ’ αναθρέψεις με παιχνίδια, για να μπορέσεις και εσύ να διακρίνεις ακόμα περισσότερο, αυτό για το οποίο το καθένα τους είναι γεννημένο…"

Πλάτωνος, Πολιτεία

Ενημέρωση για εκδηλώσεις

Ανακοίνωση-ενημέρωση

Αγαπητοί γονείς,

Στο πλαίσιο της ανταλλαγής εκπαιδευτικών ομάδων του διακρατικού περιβαλλοντικού προγράμματος Ελλάδας – Κύπρου Χρυσοπράσινο Φύλλο, στο οποίο το Σχολείο μας συμμετέχει για δεύτερη φορά, θα δεχτούμε την επίσκεψη ομάδας εκπαιδευτικών, γονέων και μαθητών/τριών της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης του Δημοτικού Σχολείου Μάμμαρι Λευκωσίας. Με την ευκαιρία της επίσκεψης και της διοργάνωσης των εκδηλώσεων που απαιτούνται από το συγκεκριμένο πρόγραμμα, σας καλούμε να δηλώσετε τη συμμετοχή σας στις παρακάτω εκπαιδευτικές επισκέψεις που γίνονται πέρα από τις ώρες λειτουργίας του Σχολείου, εφόσον θέλετε να τις παρακολουθήσουν τα παιδιά σας από κοινού με την κυπριακή ομάδα. Συγκεκριμένα έχουν προγραμματιστεί τα εξής:

Την Πέμπτη 18/12/2014 και ώρα 19.30΄ θα παρακολουθήσουμε στο Πλανητάριο την ψηφιακή ταινία Στα μονοπάτια των άστρων.  Η τιμή συμμετοχής είναι 3 ευρώ για τα παιδιά και 4 ευρώ για τους ενήλικες.

Το Σάββατο 20/12/2014 και ώρα 10.00΄ θα πραγματοποιηθεί επίσκεψη στο Μουσείο της Ακρόπολης και την Ακρόπολη με ξενάγηση, όπου θα έχουμε την ευκαιρία να δούμε και να θαυμάσουμε ανεκτίμητους θησαυρούς και χώρους. Μετά την ξενάγηση ακολουθεί περιήγηση στην ευρύτερη περιοχή των Αναφιώτικων, Πλάκας και Μοναστηράκι για να καταλήξουμε σε παραδοσιακή ταβέρνα για το μεσημεριανό γεύμα στις 14.00΄. Να διευκρινίσουμε ότι η συμμετοχή στην ταβέρνα είναι ανεξάρτητη από την ξενάγηση και μπορείτε ανάλογα να ακολουθήσετε ή όχι.

Το Σάββατο 20/12/2014 και ώρα 8.00΄ το βράδυ θα παρακολουθήσουμε στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών την παράσταση Δώδεκα παρά δώδεκα, έργο του Ευγένιου Τριβιζά, με τιμή συμμετοχής 15,5 ευρώ για τα παιδιά και 22 ευρώ για τους ενήλικες.

Παρακαλούμε έως την Παρασκευή 28/11/2014 να δηλώσετε συμμετοχή σε όποιο από τα παραπάνω θέλετε ή και σε όλα ώστε να προβούμε στην επιβεβαίωση των κρατήσεων και στην αγορά των εισιτηρίων

Από το Σύλλογο Διδασκόντων

Τηλέφωνο:

Διεύθυνση:
Δημ. Βερελή 59Α
Γλυφάδα, Ελλάδα

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. (σχολείου)
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. (site)

Επιλεγμένα Άρθρα